A 2024-től több, mint ezer magyar vállalatot érintő ESG törvény célja, hogy fenntarthatóbb működésre ösztönözze a magyar vállalatokat. Az érintett cégeknek egy ESG beszámolóban kell megfogalmazniuk, milyen lépéseket terveznek a következő üzleti évben a fenntarthatóság érdekében és eddig milyen eredményeket értek el az ESG terén.
Amikor a vállalatok zöld átállására gondolunk, gyakran milliós befektetésekre és elektromos céges autókra asszociálunk. Azonban, nem szükséges rögtön radikális változtatásokra gondolnunk, mert az irodai élet apróbb átalakításaival is jelentős hatást érhetünk el.
A fenntarthatóság nem csak a környezet, de vállalatod számára is érték. Egy 12 ezer kitöltőn végzett európai felmérés szerint a munkavállalók 84%-a szeretne környezetbarátabb irodában dolgozni, és 10-ből 7 munkavállaló érzi úgy, hogy fontos szerepet kell vállalnia a fenntarthatósági akciók előmozdításában.1
Az irodai kibocsátások 40%-át az energiafogyasztás okozza, amit az eszközök, a világítás, valamint a légkondicionáló és fűtési rendszerek használnak fel.
Energiatakarékos LED izzók használatával a vállalkozások akár 75%-kal kevesebb energiát fogyaszthatnak, ami nemcsak környezetbarát, hanem költséghatékony is.
A légkondicionáló hőfokának fél fokos változtatásával egy amerikai nagyáruház 30 000 kilowattal csökkentette fogyasztását. Egy magyar vállalat hasonló kibocsátás-csökkenéssel évente akár 1 millió forintot is megtakaríthat3.
Az energiahasználaton túl a munkavállalók irodába jutásának módja is komoly környezeti terhet jelent. Az ingázás az irodák Scope 3 kibocsátásának akár 15%-ért is felelhet.
Az irodában tartott zöld kihívások, mint például a "biciklizz a munkába" vagy a "műanyagmentes hónap", ugyancsak jelentős eredményeket hozhatnak a vállalatok zöld átállásában.
A fenntarthatósági jelentésmegírásán túl abban is számíthatsz ránk, hogy megtaláljuk, hol érhet el vállalatod apró változtatásokkal jelentős környezetvédelmi hatást, ezzel segítve a fenntarthatósági jelentés vállalásainak meghatározását.