Az ESG magyarul környezeti, társadalmi és vállalatirányítási tényezőket jelent. Az ESG kritériumok segítenek értékelni egy vállalat vagy befektetés hosszú távú kilátásait és kockázatait azáltal, hogy figyelembe veszik, hogyan kezelik a környezeti kihívásokat, milyen a kapcsolatuk a társadalommal, és milyen a vállalatirányításuk minősége. Meghatározóak a vállalatok hosszú távú sikerének értékelésében.
Az Európai Unió CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive, azaz a vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelv) törekvéseinek célja, hogy javítsa a vállalatok által a fenntarthatósági kérdésekről szolgáltatott információk minőségét, átláthatóságát és összehasonlíthatóságát, valamint elősegítse a fenntarthatósági információk pénzügyi értékének jobb bemutatását.1
A 2023. évi CVIII. törvény2 az EU CSRD irányelvének magyar implementációja, amely kiterjeszti a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségeket. Célja a fenntartható finanszírozás, társadalmi felelősségvállalás ösztönzése, kockázatértékelés, és a vállalatok objektív fenntarthatósági elszámoltatása. Ez tartalmazza azokat a változtatásokat és kiegészítéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a magyar vállalatok megfeleljenek az EU által előírt átláthatósági és jelentéstételi normáknak a fenntarthatósági teljesítményükkel kapcsolatban. Magában foglalja a nagyvállalkozásokat, KKV-kat, valamint az ESG tanácsadókat, tanúsítókat, szoftvergyártókat és oktatóintézményeket.
1. Olyan közérdeklődésre számot tartó nagyvállalkozásokra és nagyvállalatokra, amiknél háromból kettő teljesül az alábbiak közül (előző lezárt üzleti év):
2024-es pénzpénzügyi év adatai alapján 2025-től:
2025-es pénzpénzügyi év adatai alapján 2026-től:
2. Közérdeklődésre számot tartó kis- és középvállalkozásokra3
A törvény négy kulcsfontosságú szempont mentén fogalmazza meg alapelveit, amelyek az ESG beszámolók készítése során irányadóak a vállalkozások számára:
1. Kettős lényegesség elve: A vállalkozások megfelelő információkat hozzanak nyilvánosságra a náluk felmerülő fenntarthatósági kockázatokról és lehetőségekről, továbbá az emberekre és a környezetre gyakorolt hatásukról.
2. Fenntarthatósági lehetőségek figyelembe vétele a jelentéstétel során: A vállalatoknak beszámolójukban kell elemezniük, hogyan befolyásolják a fenntarthatósági szempontok az üzleti teljesítményt, helyzetet és a fejlődést.
3. Hosszútávú következmények figyelembe vétele: A vállalatoknak mérlegelniük kell a hosszú távú fenntarthatósági szempontokat és ezeket be kell építeniük üzleti stratégiáikba a környezeti fenntarthatóság biztosítása érdekében.
4. Az ESG-beszámolók nyilvánossága, korlátlan hozzáférhetősége bárki számára: A törvény értelmében a vállalkozások ESG beszámolóinak nyilvánosnak és korlátlanul hozzáférhetőnek kell lenniük mindenki számára, elősegítve ezzel az átláthatóságot és a nyilvános ellenőrzés lehetőségét.
Az új ESG törvény számos kötelezettséget ír elő a vállalkozások számára, amelyek közül az alábbiak fontosak:
A Hatóság nyilvántartást vezet az:
Egy új elektronikus felületen, az ESG Menedzsmentplatformon keresztül a vállalkozások digitális formanyomtatványon, díjmentesen készíthetik el, küldhetik be a Hatósághoz közzétételre az ESG beszámolójukhoz tartozó ESG tanúsítványukat. A vállalkozások központi azonosítási ügynök szolgáltatás révén férnek hozzá a platformhoz, amelynek adatbázisa közhiteles.4
A 2023. évi CVIII. törvény tehát hivatott biztosítani, hogy a magyar vállalatok által nyújtott fenntarthatósági információk megbízhatóak, összehasonlíthatóak és átláthatóak legyenek az érdekeltek számára, ösztönözve ezzel a fenntartható üzleti gyakorlatok elterjedését, valamint támogatva a befektetők és más érdekelt felek tájékozott döntéshozatalát.
A vezetők számára kritikus stratégiai prioritássá vált a fejlődő fenntarthatósági szabályozások nyomonkövetése és az azokhoz való alkalmazkodás.
Az Ingenium Alliance segít!
Cégünk elsősorban fenntarthatóságra szakosodott tanácsadói portfólióval rendelkezik, ezáltal megfelelő szakmai támogatást nyújt a vállalatok fenntarthatósági stratégiáinak elkészítésében. Az Ingenium Alliance ESG tanácsadás mellett ESG workshopokkal is támogatja a cégek felkészülését és segíti a hazai vállalatok fenntarthatósági törekvéseit.