2025. január 9-én adta ki végleges irányelveit az EBA (European Banking Authority - Európai Bankfelügyeleti Hatóság), amelyek a régióban tevékenykedő bankok ESG jelentéstételi kötelezettségeit szabályozzák1.
Az irányelvek1 meghatározzák az intézmények számára az ESG kockázatok azonosítására, mérésére, kezelésére és nyomon követésére vonatkozó követelményeket, beleértve azokat a terveket is, amelyek célja az intézmények rövid, közép- és hosszú távú ellenállóképességének biztosítása.
Az előírások alapján szigorúbb követelményekre számíthatnak az Unióban működő bankok2. A dokumentum hat fő irányelvet határoz meg, amelyek az ESG kockázatok azonosításával, mérésével, azok kockázatkezelési keretrendszerekbe való beépítésével, szcenárió elemzésekkel és átmeneti tervek kidolgozásával, az adatgyűjtési és a jelentéstételi képességek fejlesztésével, valamint az irányelvek alkalmazásának ütemezésével foglalkoznak.
Az intézményeknek be kell építeniük az ESG szempontokat az irányítási struktúráikba és kockázatkezelési keretrendszereikbe. Ez magába foglalja az ESG tényezők beépítését az üzleti stratégiákba, a kockázatvállalási hajlandóságba és a belső ellenőrzési mechanizmusokba.
Az intézményeknek átfogó módszertanokat kell kialakítaniuk az ESG kockázatok azonosítására és értékelésére. Ez magába foglalja az anyagi hatások rendszeres elemzését, valamint az ESG tényezők rövid, közép- és hosszú távú kockázati profilokra gyakorolt hatásainak értékelését.
Az irányelvek előírják, hogy az intézmények végezzenek szcenárióelemzéseket és stresszteszteket, amelyek segítségével értékelhetik az ESG kockázatok pénzügyi helyzetre gyakorolt hatását. Ezek az elemzések különböző időhorizontokat ölelnek fel és a kockázatkezelési folyamatok részét kell képezzék.
Az intézményeknek részletes terveket kell készíteniük az ESG tényezőkből eredő pénzügyi kockázatok kezelésére, különös tekintettel az EU 2050-re kitűzött klímasemlegességi céljához kapcsolódó átmeneti kockázatokra. Ezeknek a terveknek konkrét határidőket, számszerűsíthető célokat és mérföldköveket kell tartalmazniuk, továbbá összhangban kell lenniük más uniós szabályozásokkal.
Az ESG kockázatok kezeléséhez szükséges adatgyűjtési és elemzési képességeket fejleszteni kell. Az átláthatóság érdekében az intézményeknek részletes jelentéseket kell készíteniük, amelyek megfelelnek az EU vonatkozó szabályozásainak.
Az irányelvek 2026. január 11-től válnak kötelező érvényűvé a legtöbb intézmény számára. Kis és egyszerű intézmények esetében az alkalmazás határideje 2027. január 11.
Az EBA végleges irányelvei jelentős mérföldkövet jelentenek az ESG kockázatok hatékonyabb kezelése és a fenntarthatósági célok elérése felé vezető úton. Az új követelmények elősegítik a bankok átláthatóságát, ellenálló képességét és stratégiai felkészültségét a klímasemlegességhez vezető átmenet során. Az irányelvek betartása nemcsak szabályozási kötelezettség, hanem lehetőség is az intézmények számára, hogy hosszú távon versenyelőnyt teremtsenek és támogassák az EU fenntartható gazdasági célkitűzéseit.